Collection: PLAY & LEARN
Welcome to the PLAY & LEARN collection at Nature Kids Co., where fun meets eco-friendly and non-toxic designs. Our curated selection of toys and playroom essentials brings together the best in Montessori-inspired play, natural materials, and sustainable craftsmanship. From wooden playroom furniture to indoor climbers and imaginative playhouses, our PLAY collection ensures a safe, engaging, and enriching environment for your little ones. Each item is crafted from natural, sustainable materials free from harmful chemicals, promoting independent, child-led play and designed to withstand the rigors of active use. Perfect for creating a harmonious and inviting play space, our products inspire joy, creativity, and learning. Discover the PLAY collection at Nature Kids Co. and transform your child’s playtime into a truly enriching experience.
-
Wool Knit Buddy | Elliott the Elephant
- Regular price
- $34.00
- Sale price
- $34.00
- Regular price
-
$39.00 - Unit price
- per
Sold out -
Organic Wool Knit Hand Puppet | Elliot the Elephant
- Regular price
- $29.00
- Sale price
- $29.00
- Regular price
-
$29.00 - Unit price
- per
Sold out -
Wool Knit Buddy | Olive the Owl
- Regular price
- $34.00
- Sale price
- $34.00
- Regular price
-
$39.00 - Unit price
- per
Sold out -
Wool Knit Buddy | Alfred the Bear
- Regular price
- $34.00
- Sale price
- $34.00
- Regular price
-
$39.00 - Unit price
- per
Sold out -
rattle buddy | jack the sailor
- Regular price
- $28.00
- Sale price
- $28.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Wool Knit Buddy | Grant the Gorilla
- Regular price
- $34.00
- Sale price
- $34.00
- Regular price
-
$39.00 - Unit price
- per
Sold out -
rattle buddy | ramsay the raccoon
- Regular price
- $28.00
- Sale price
- $28.00
- Regular price
-
$28.00 - Unit price
- per
Sold out -
rattle buddy | finley the fox
- Regular price
- $28.00
- Sale price
- $28.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
rattle buddy | sienna the deer
- Regular price
- $24.00
- Sale price
- $24.00
- Regular price
-
$28.00 - Unit price
- per
Sold out -
Organic Wool Knit Hand Puppet | Sawyer the Sheep
- Regular price
- $29.00
- Sale price
- $29.00
- Regular price
-
$29.00 - Unit price
- per
Sold out -
Avenlur Alpine Eco-Friendly Wooden Adventure Gym - Ultimate Indoor Play Experience
- Regular price
- $559.20
- Sale price
- $559.20
- Regular price
-
$769.00 - Unit price
- per
Sold out -
Avenlur Nima- Eco-Friendly Wooden Baby Toddler Elephant Slide
- Regular price
- $159.20
- Sale price
- $159.20
- Regular price
-
$249.00 - Unit price
- per
Sold out -
Walnut - 9-in-1 Swedish Ladder Wall Gym and Climber
- Regular price
- $495.20
- Sale price
- $495.20
- Regular price
-
$649.00 - Unit price
- per
Sold out -
Olive- Pikler Triangle Ladder and Climber Slide - Multiple Sizes
- Regular price
- from $103.20
- Sale price
- from $103.20
- Regular price
-
$179.00 - Unit price
- per
Sold out -
Vicus- Triangle Ladder with Ramp
- Regular price
- $119.20
- Sale price
- $119.20
- Regular price
-
$229.00 - Unit price
- per
Sold out -
Sycamore - Backyard Ultimate Climbing Set with 2 Swings And Trapeze Bar
- Regular price
- $1,223.20
- Sale price
- $1,223.20
- Regular price
-
$1,895.00 - Unit price
- per
Sold out -
Rowan- Rocking Boat
- Regular price
- $119.20
- Sale price
- $119.20
- Regular price
-
$149.00 - Unit price
- per
Sold out -
Palm - 5-in-1 Outdoor and Indoor Playground Playset
- Regular price
- $263.20
- Sale price
- $263.20
- Regular price
-
$349.00 - Unit price
- per
Sold out -
Plum - 3 in 1 Foldable Kitchen Tower, Step Stool and Chalkboard
- Regular price
- $127.20
- Sale price
- $127.20
- Regular price
-
$179.00 - Unit price
- per
Sold out -
Oak - Wood Learning Tent and Climber with Desk and Chair
- Regular price
- $159.20
- Sale price
- $159.20
- Regular price
-
$249.00 - Unit price
- per
Sold out -
Wooden Rainbow Stacker Blocks
- Regular price
- $55.20
- Sale price
- $55.20
- Regular price
-
$69.00 - Unit price
- per
Sold out -
Wooden Mountain Rainbow Stacker Toy Puzzle Blocks
- Regular price
- $55.20
- Sale price
- $55.20
- Regular price
-
$69.00 - Unit price
- per
Sold out
- Previous page
- Page 2 of 13
- Next page